
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2.01 mm |
| Termination | Wraparound |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Height | 1.4 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 years ago) |
| Thickness | 0.94 mm |
Stock: 9
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08304
Ext.Price$0.08304
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08304 | $0.08304 |
| 10 | $0.07438 | $0.74380 |
| 50 | $0.06662 | $3.33100 |
| 100 | $0.05935 | $5.93500 |
| 500 | $0.05287 | $26.43500 |
| 1000 | $0.04807 | $48.07000 |
| 3000 | $0.04371 | $131.13000 |
